Agrest jest rośliną występującą w wielu różnych odmianach. Bez względu jednak na to, jaki rodzaj tego krzewu owocowego wybierzemy, zawsze sadzenie agrestu powinno się rozpoczynać od odchwaszczenia podłoża pod uprawę. Nie bez znaczenia jest także właściwa pielęgnacja rośliny. Dzięki temu już po kilku latach będziemy mogli zbierać smaczne owoce agrestu.

Gleba pod uprawę agrestu powinna być żyzna oraz posiadać lekko kwaśny odczyn. Aby poprawić strukturę gleby można zmieszać ją z kompostem lub obornikiem. Dzięki temu jednocześnie zwiększymy jej zasobność w cenne składniki odżywcze, które będą mieć pozytywny wpływ na wzrost krzewów agrestowych.

Agrest należy sadzić dość głęboko w ziemi, aby roślina mogła dobrze się przyjąć. Dołek najlepiej wykopać na taką głębokość oraz szerokość, która umożliwi roślinie swobodnie rozprowadzić korzenie. Jeśli będziemy sadzić więcej krzewów, wówczas pamiętajmy także o zachowaniu odpowiednich odległości (najlepiej sadzić krzewy agrestu w odstępie około jednego metra od siebie).

Krzewy agrestu możemy kupować zarówno w centrach ogrodniczych, jak i w specjalistycznych szkółkach. W sprzedaży znajdziemy różne odmiany agrestu. Najbardziej popularnym gatunkiem agrestu jest tak zwany “Biały Triumf”, ale często można zetknąć się także z innymi odmianami, na przykład z “Czerwonym Triumfem” czy agrestem “Zielonym Butelkowym”.

Agrest można nabywać w różnych formach. W centrach ogrodniczych można kupić krzewy agrestowe w pojemnikach, które są dostępne w sprzedaży praktycznie przez cały rok. W okresie wiosennym i jesiennym najczęściej sprzedawane są krzewy wraz z bryłą ziemi. Najtańsze są natomiast rośliny z odsłoniętymi korzeniami, które jednak nie dają stuprocentowej gwarancji na to, że agrest przyjmie się w naszym ogrodzie.

Czas sadzenia agrestu jest uzależniony w głównej mierze od odmiany rośliny oraz od tego, w jakiej formie ją kupiliśmy. Krzewy w pojemnikach można sadzić właściwie przez cały rok, ale już krzewy z bryłą korzeniową należy sadzić na przełomie września oraz października. Jeśli zasadzimy agrest zbyt wcześnie lub za późno, wówczas może to mieć znaczący wpływ na późniejsze wzrost rośliny, jej kwitnienie, owocowanie, a nawet na żywotność.

Krzewy agrestu w przydomowych ogródkach mogą pełnić rozmaite funkcje. Najczęściej agrest jest sadzony ze względu na swoje cenne składniki odżywcze, ale w zależności od określonej odmiany rośliny te mogą być hodowane także w celach dekoracyjnych.